Nükleer Santral Nedir? Nasıl Çalışır?

Nükleer enerji ve nükleer santral özellikle ülkemizde son zamanlarda bir hayli gündemde yer aldı ve tartışmaların konusu oldu. Peki nedir bu nükleer santral?

Nükleer santral, radyoaktif maddelerin çeşitli yöntemlerle işlenerek elektrik enerjisi elde edip bu enerjiyi dağıtıma gönderen sistemin adıdır.

Nükleer santraller her ne kadar çalışma açısından verimli olduğu görülse de  insanlar tarafından büyük tepki çeken yapılardır. Bunun sebebi nükleer santrallerin radyoaktif maddelerle çalışması sonucu ortaya çıkarmış olduğu risk faktörüdür. İnsanlık tarihinde meydana gelen patlamalar ya da sızıntılar sebebiyle çevresinde büyük facialara sebep olmuş santraller mevcuttur. Bu kazaların en bilineni 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Çernobil’de meydana gelmiştir. Bir nükleer deney sırasında meydana gelen kaza sonucunda atmosfere sızan fisyon ürünleri 9000 insanın ve çok daha fazla sayıda diğer canlıların ölmesine sebep olmuştur.

Diğer yandan bakıldığında bütün gelişmiş ülkeler enerji üretimini önemsemiş ve verimli bir seçenek olan nükleer tesisleri ülkelerine kurmak gereği duymuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir