GPS Nedir? Nasıl Çalışır?

GPS, İngilizce ”Global Positioning System” adının kısaltılmışı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ifadeyi Küresel Konumlandırma Sistemi olarak Türkçe’ye çevirebiliriz.

Kısaca dünyamız üzerinde nerede olursanız olun GPS uydularının desteği ile bulunduğunuz konumu ve/veya gitmek istediğiniz noktanın konumunu bildiren bir sistemdir.

GPS uyduları herhangi bir engel tanımadan dünya üzerine gönderdiği çoklu sinyallerin değerlendirmesi ile mevcut konumu sayısal ifadelerle bize bildirir. Uydular kendi aralarında çok küçük dalgalanmalarla sinyaller gönderirler. 24 farklı uydunun dünya üzerine gönderdiği bu sinyaller  GPS alıcılarına sahip cihazlar tarafından algılanarak konum tespiti işlemi gerçekleştirilir.

GPS sisteminin kontrolü ABD’ye aittir. Öncelikle askeri amaçlı kullanılan bu teknoloji ilerleyen yıllarda sivil kullanımada açılarak hayatımıza büyük kolaylık getirmiştir. GPS sistemi günümüzde gerek şahsi kullanımda olsun, gerek ticari( kargo, kurye, paket servis, toplu taşıma… v.b.) kullanımda hayat kurtaran bir teknoloji ürünüdür.

Özellikle Akıllı telefonların yaygınlaşması insanların günlük hayatında GPS sistemini kullanabilmesini kolaylaştırmıştır. Telefonunuzun konum bilgisi açık olmak şartı ile Google Maps uygulaması üzerinden çok kolay bir şekilde bulunduğunuz konumu ve gitmek istediğiniz adresin konumunu bularak kolaylıkla sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir